Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Hakkımızda

  Ceza ve Güvenlik tedbirlerinin İnfazı hakkındaki 5275 sayılı Kanunun 9. maddesinde yer alan yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumları;

             

              İç ve dış güvenlik görevlilerine sahip, firara karşı teknik, mekanik, elektronik ve fizikî engellerle donatılmış, oda ve koridor kapıları sürekli kapalı tutulan, ancak mevzuatın belirttiği hâllerde aynı oda dışındaki hükümlüler arasında ve dış çevre ile temasların geçerli olduğu sıkı güvenlik rejimine tâbi hükümlülerin bir veya üç kişilik odalarda barındırıldıkları kurumlar olarak tanımlanmıştır.

   

  Fiziki Yapı

   

                Ceza İnfaz Kurumu 14.280 m2 açık alan ve 35.720 m2’lik kapalı, toplam 50.000m2'lik alan üzerine kurulmuştur. İhata  duvarının dış kısmında Jandarma Karakol Komutanlığı Bölük Binası, Ziyaretçi Kabul ve 2 adet 10'ar dairelik lojman binası bulunmaktadır. Cezaevi 103 adet 3 kisilik, 61 adet tek kişilik odalardan olusmuştur. Toplam kapasitesi 368 kişidir.

  3 kişilik odalar 25 m2 alt ve 25 m2 üst olmak üzere toplam 50 m2 dir. Üç kişilik odaların havalandırmaları 50 m2 dir. Tek kişilik odalar 10 m2’den oluşmuş ve yan yana bulunan 2 ya da 3 oda aynı havalandırma bahçesini kullanmaktadır. Tek kişilik odaların havalandırmaları 42 ile 50 m2  arasında değişmektedir.

   

              Kurumumuzda bulunan hükümlü ve tutukluların kurs, etkinlik, ziyaret ile boş zamanlarını, İdare ve Gözlem Kurulu Kararı ile uygulanmakta olan programlar ile değerlendirebilecekleri; Açık Spor Sahası, Halı Saha, Açık Görüş Mahalleri, Kapalı Görüş Mahalleri, Kütüphane, Derslik, Bilgisayar Dershanesi,Hazır Giyim Tekstil Atölyesi, Ağaç İşleri Atölyesi, Ahşap Süsüleme Atölyesi, Elektrik Tesisatçılığı Atölyesi, Müzik Resim Dershanesi, Elişi Atölyesi, Çini Atölyesi, Psiko Sosyal Yardım Servisi Grup Çalışmaları Odası, Dart-Satranç Salonu, Masa Tenisi Salonu bulunmaktadır.

   

  Adres

  Ceza İnfaz Kurumları Kampusu Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Yenikent/Sincan/Ankara

  Telefon

  0 312 254 01 03

  E-Posta

  ankara.1nftcikisaretadalet.gov.tr